Man kommer alltid ut på andra sidan


Utanför arkeologiska museet i Saloniki

Tre veckors arbete, konferens, studier och förkylning har jag bakom mig. Det gick bättre och lättare än jag trodde från början, men visst var det kämpigt. Svårt att prata när det retar i halsen och rösten riskerar att brista. Men, som sagt, det gick bra och nu har jag några veckor då jag kan fokusera mer på min forskning och mina studier. Visst, jag har examinationer från 50 studenter och fältstudier från 20 studenter. Men jag kan gör allt i egen takt. Bara på ett par dagar har hostan nästan försvunnit. Vaknar kl 5 varje morgon och börjar jobba. Nickar till ibland, då jag tar en paus och tittar på en film.

Igår var det underbart höstväder, det blåste rejält, men solen lyste, himlen klarblå och löven rasslade utanför bilen, drev upp driver på parkeringsplatsen. Idag – smatter på fönsterblecket, grått och trist. Men jag sitter inne i värmen, som äntligen har satts på inomhus.

Läser en kurs på distans om Heideggers verk Vara och tid – en ny översättning, men studietakten är lika hög som för de som går på campus. Vi har inspelade föreläsningar, vilket innebär att jag kan sitta i soffan med en kopp kaffe och äta kakor. Eftersom jag är hermeneutiskt skolad, får jag förklaringar till hermeneutikens ursprung på många sätt, men förstår Heidegger mer än vad jag gjorde för 20 år sen. Vi har kommit halvvägs in boken som är drygt 500 sidor och är nu framme vid ”sanning” och snart vid ”samvetet” som jag är speciellt intresserad av.

Väntar på att få svar på om min tenta i etik/politik-kursen som jag deltog i september är godkänd. Sen är Filosofi C äntligen klar och jag kan ansöka att få en examen som Fil.kand i filosofi. Sen återstår, som jag kanske skriver i något annat inlägg, denna kurs  om Vara och tid som examineras på magisternivå, och en kurs till, samt magisteruppsatsen.

Två månader kvar tills jag reser ner till Saloniki för att fira jul- och nyår. Tiden går och snart är det dags. 🙂



Kategorier:Vardagen

Lämna en respons

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: