… över hur illa S och C behandlar V, då de förväntar sig att ha tillgång till vänsterns 30 mandat utan att få vara med och förhandla, samt med i en fyrpartiregeringen.. Lite ödmjukhet kan man faktiskt förvänta sig. Och kanske även sluta upp med att ställa vänsterns väljare utan egentligt inflytande. Hur länge ska de förväntas vara dörrmatta. Jag förstår V i det här läget. NU får det vara slut.

S förlorade elva mandat och centern har 24 mandat, dvs ökade inte med ett enda mandat om det stämmer. Dessutom är Magdalena Andersson den stora förloraren på vänsterkanten. Agerar i affekt istället för att sitta lugnt i båten och gilla läget. Men kanske framför allt rannsaka sig själv och sitt agerande. Jag förstår efter den uteslutning som väljare får ta del av, varför Vänstern vill ha en talman som de kan lita på. Och varför denna upprördhet, när S stod bakom Norlén för att talmannen i förra valet skulle gå till en Sverigedemokrat.
Centern är nyckeln till en handlingskraftig regeringsbildning, om de bara kan upphöra med att mobba ut ett parti som har fler mandat, samt fler väljare bakom sig.

För böveln, samtala med varandra. Det här är ju löjligt. Nog var jag och andra inte överens om hur vi skulle lägga upp undervisningen allt som ofast. Nog gick det svallvågor av ilska och visst hände det att jag och andra lämnade lärarlaget. Men kom tillbaka. För det mesta tog vi och gav. Visst fick vi ge oss, men gilla läget. I min värld, möts man först, samtalar och ser var skillnaderna och likheterna finns. Men ibland kan det bli som det blev för mig en gång, Jag var tvungen att lämna lärarlaget då de övriga överhuvudtaget inte ens tog mina synpunkter på allvar och studenterna blev drabbade, om de övriga lärarnas bedömningskriterier skulle gälla. Jag ville att vi skulle sätta oss ner och komma överens.
Men här, sätter de upp röda linjer. De försöker inte ens samtala, eller mötas och försöka komma närmare varandra. Skäms på er! Men framför allt, så omoget. I värsta fall elakt spel. Centern tror att vi går på att hon inte är den största stoppklossen. Nja, hon vill ju egentligen verka för en mittenregering.
Uppdatering
Thand Ringqvists perspektiv: På vilken planet befinner hon sig. :-)?
Vi har en öppen position om man inte betraktar det från ytterkanterna.
.I AB reder Daniel Helldén och Amanda Lind ut att det inte fanns någon överenskommelse mellan partierna när det gällde talmansvalet.
– Det stämmer inte att det skulle ha funnits några färdiga överenskommelser med V i talmansfrågan innan omröstningen. Missuppfattningar och feltolkningar försvårar naturligtvis regeringsbildningsarbetet och därför tycker vi det är viktigt att reda ut dem, säger Helldén..
Daniel Helldén fortsätter:
– Nu så behöver alla partier vara beredda på att lyssna på varandra, försöka förstå varandras utgångspunkter och på allvar försöka undersöka vilka lösningar som är möjliga.
Anderssons hybris?
Lämna en respons