
När värden försvunnit, gick jag husesyn. Men först gick jag ut på balkongen, fixade kaffe och diskade en kopp. När jag spolade gick vattnet inte ner. Jag försökte trycka upp proppen, men inget hjälpte. Gick in på toaletten (hatar att diska där, men vad gör man inte.) Då upptäckte jag att toan inte var helt ren, lite kvar men det avslöjar en del, och det fanns smuts kvar på golvet mot dörren. Nåja, skulle bara stanna en natt. Men det gav ändå en känsla av sunkighet. När jag sen satt mig vid bordet vickade det, och även stolen, en fönsterlucka var inte helt stängd. OK, jag fick leva med det. Och så det bästa av allt Wifin. Jag hittade inte nätverket, bara en del andra som gav felmeddelanden. Höll på i en timme. Men det var sent, så jag gav upp. Gick till sängs och somnade. Såg fram emot frukosten som skulle serveras. Jag visste ju att alla butiker är stängda på söndagarna. Jag hade inte ätit något ordentligt sen Clarion Hotell. För på planet fanns bara kycklingbröst. Och jag äter bara fisk.
Vaknade tidigt, men allt kändes lugnt och jag somnade. Vaknade kvart i tio. Gick till huvudbyggnaden. Två gäster kom med var sin kaffekopp och jag frågade om frukost. ”Frukost, nej det är ingen här. Det är självhushåll. Jag kunde inte hålla inne med besvikelsen (glöm inte wifi-misslyckandet), eftersom i recensionerna stod det ”fantastisk frukost. Nu skulle det dock visa sig att den var extra, och beställda grönsaker och dylikt som de fick fixa själva. Om det står frukost även om man måste betala extra för den, förväntar man sig inte att man ska tillaga den själv, eller hur.”
Så jag klagade när värden kom, och han blev defensiv direkt. ”Visa mig om wifin.” Vi gick upp på lägenheten. ”Den här fungerade i går, så det måste vara din telefon.” ”Du har rätt, sa jag. ”Men på datorn hittade jag inte internet till min lägenhet.” Dessutom fick jag meddelanden som inte stämmer.” ”Visa mig.” Men hans vibbar var så starka, samt min trötthet och brist på mat, gjorde att jag inte orkade leta fram dessa. För vad jag än sa, sa han ”Det vet alla.” Bland annat om proppen. ”Den har du satt ner och inte tagit upp.” ”Det har jag inte.” ”Men du har missat att ta upp den.” Det klarade inte jag.” ”Det gör alla.” ”Men inte jag.”
Till slut sa jag: Varför är du så defensiv? Men, det var han inte och då brast det … ”Jag lämnade min bebis ensam hemma för att hjälpa dig. ”Ja och det var jag tacksam för.” ”Dessutom har du överskridit utcheckningstiden med över en timme.” ”Eftersom jag inte hade någon wifi stod den svenska tiden. ”Det bryr jag mig inte om, du ska ut och fixa taxi får du göra själv.” ”Ja, jag är på väg, Och okey”
Någon hjälp med bagaget fick jag inte, så när jag fått ner den lättaste väskan, satt jag mig och vilade. Han sprang upp och ner. Till slut sa han: Vill du ha hjälp. Ja, tack. Troligen för att han ville bli av med mig så fort som möjligt. Han visste inte hur fort han skulle stänga dörren bakom mig. Jag slog mig ner på trappsteget för att ringa efter en taxi. Men lyckades inte så jag frågade en herre som gick förbi vilket nummer det var. OCH han hjälpte mig ringa, väntade tills taxin kom. Jag menar, att värden inte ringde efter en taxi var inget som rörde mig i ryggen. Allt löser sig på något sätt.
Priset för lägenheten var 150 euro, Ett hotell i t.ex Saloniki tar 80 euro per natt i ett superiorum som är hyperrent, välfylld minibar, och frukost (dock får man betala extra för minibaren (men frukosten ingår i priset), men du behöver inte ställa dig vid spisen). Det här som man kan kalla hotellägenheter måste man betala extra, och göra det själv.
Han förväntade sig nog en urdålig recension, men jag skrev följande:
The stay did not live up to my expectations, but putting my own experience aside, it is a nice area, near the old Stadium in the Pangrati district. The rooms are named after the trees outside – lemon tree, olive tree, etc., It is an oasis. The host was helpful, when he came on the Saturday night and helped me with my luggage when my plane was delayed. I recommend Athens Green Apartment
Wifi could have been better!
Vad han skulle ha gjort, var att ta emot min kritik och säga att han skulle titta närmare på det och rätta till det som de skulle tycka var rimligt. Istället lade han allt på mig. Jag var förvirrad, osv. Allt var mitt fel. Jag hade inga bevis. Men, eftersom meddelandena kom från dem, kunde han ha undersökt det. Det gick inte komma igenom hans defensiva känsla, så jag gav upp. Ganska oproffsigt, Och tänk om jag hade ramlat i den smala trappan.
Stället i sin helhet kanske är 4-stjärnigt, men inte alla rum är det. Och det borde de vara. Trots det tycker jag inte att det är värt priset, då de med supriorlägenheter får betala mer än vad jag gjorde. Och anmärkningsvärt har de flesta som bokat samma låga poäng. Wifi fick 7,7 poäng. Förvånar mig inte alls.
Taxin körde mig till gatan där jag ska bo till mitten av juni. Och jag tänkte, hoppas nu inte att det blir en ytterligare besvikelse eller att jag inte kommer in på flera timmar, eller att värden inte kommer. Men, så blev det inte. Allt är precis enligt mina förväntningar så här långt iaf. Det kan ju bli renovering eller gatuarbete 🙂 .
Kategorier:A-språk-skrivaresa Aten/Kavala 2025
Dag 79: Overklighetskänsla
Dag 78: Trettiosex timmar till takeoff…
Dag 77b: Nu går man inte ut …
Dag 77a: Jag längtar hem …
Lämna en respons