
För två dagar sen vet jag inte vad jag drömde, för jag vaknade med ena armen under kudden och den andra mot lakanet med knäppta händer. Bad jag, eller var det något som gjorde mig trygg. Det kändes i vilket fall lugnt och fint. Idag på morgonen vaknade jag av ett högt klingande på mobilen som jag aldrig hört förut och ett meddelande om jordbävning och vad man skulle göra om det blev någon. Och jordbävning var det precis den tiden, men närmare Kreta än Aten. De har full koll grekerna med varningar till folk.
Igår storhandlade jag, med mina mått mätt, och det kändes när jag gick hem. Tack och lov är det bara en nedförsbacke från affären och hem. Idag hade jag lektion online och som tur var gick jag inte ut kl.10 idag. För när jag valde tiden stod det 10-11 pm, men det var alltså am. Meddelandet kom precis när jag kom in från balkongen. Det var en bra lektion. Förhoppningsvis kan dessa (hur många det nu blir) stärka mitt låga självförtroende när det gäller att sätta ihop meningarna, men det är de små orden som binder ihop orden till meningar och många är lika men har olika betydelser. Pio och Pia för att ta ett exempel. Det finns många sådana. Och bestämd artikel o, i, a; to ti ta. Det är som början på ett musikintro.
Idag har det varit supervarmt jämfört med tidigare. Ändå är det inte i närheten av vilken hetta det kan vara i Aten. Tjugonio grader kl. 20 och balkonggolvet som brukar vara kallt var varmt och skönt när jag kom ut. Och enligt prognosen ska det hålla i sig. Men sen sjunker det till 25 grader nästa vecka. Annars är allt sig likt – trafiken dundrar förbi, bussar, elbussen i skytteltrafik, motorcyklar, sophämtning för att inte tala om borrningar på trottoaren och renovering av en lägenhet mittemot. Men, det är bara att gå in igen, stänga dörren och ljuden tonar sakta bort. Men det är ändå ett bakgrundsljud hela tiden, utom på tidiga mornar. För övrigt observerar jag inte bara duvorna, utan även människorna som går förbi nedanför. Gissa hur roligt det är att se hur olika folk går. När de går i par, är de mer samstämda.
Nu när jag inte är i skolan varje dag (kanske jag går dit på måndag), får jag samma uppgifter som de får på skolan. Men jag vet inte hur länge jag höll på utan att få det riktigt rätt. Missar ju genomgångarna. Jag förstår aktiv och passiv form, men det är med verbet som jag inte riktigt får till det. Så jag släppte det. Fortsätter i morron när jag låter det vila.
Ja, det var lite information om min spännande atenska vardag!
Kategorier:A-språk-skrivaresa Aten/Kavala 2025
Dag 79: Overklighetskänsla
Dag 78: Trettiosex timmar till takeoff…
Dag 77b: Nu går man inte ut …
Dag 77a: Jag längtar hem …
Lämna en respons